DiCaprio w Kazimierzu?..

Udostępnij ten artykuł

Co łączy Kazimierz Dolny ze słynnym  amerykańskim aktorem filmowym Leonardem DiCaprio? Nie tylko fakt, że jego filmy pokazywane były na kazimierskim Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi...

Na wzgórzu zwanym Albrechtówką od nazwiska jego właściciela inż. Jana Albrychta, który na początku XX w. był właścicielem puławskiej fabryki wyrobów betonowych, stoją ledwie widoczne dziś wśród roślinności malownicze ruiny jednej z kazimierskich willi. To właśnie zbudowany na początku XX w. dom Albrychta, zwany pierwotnie Albrechtówką, który kilkanaście lat później zmienił i właściciela, i nazwę.

Dziś to miejsce przez większą część roku ukryte w coraz gęstszym listowiu powoli odchodzi w nieistnienie. Z pięknej willi o ciekawej architekturze zostały tylko ściany i resztki zdobień. Do wnętrz wprowadziły się rośliny, nawet drzewa, coraz odważniej prężąc się ku słońcu. To Szukałka – willa rzeźbiarza, malarza, rysownika, projektanta i teoretyka sztuki Stanisława Szukalskiego (1893 –1987) – jednej z najbarwniejszych postaci polskiej sztuki międzywojnia, artysty, który większość życia spędził w Stanach Zjednoczonych. Tam w latach 40. XX w. zaprzyjaźnił się z rysownikiem komiksów, Georgem DiCaprio. Jego syn – słynny później amerykański aktor Leonardo DiCaprio – kochał polskiego rzeźbiarza jak własnego dziadka. Podobno to właśnie postać Szukalskiego, który w 1924 r. zakupił willę Albrychta w Kazimierzu, była inspiracją dla młodego aktora, przygotowującego się do roli rysownika, Jacka Dawsona, w superprodukcji Titanic.

Stanisław Szukalski – artysta kontrowersyjny i za życia niedoceniany, sławę zdobył dopiero po śmierci w 1987 r. Jego postać przybliża dokumentalny film „Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski” w reżyserii Ireneusza Dobrowolskiego powstały na bazie informacji zebranych przez znawcę sztuki i przyjaciela Szukalskiego – Glenna Braya, który przed śmiercią artysty przeprowadził z nim obszerny wywiad. Film będzie prezentowany podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie (International Documentary Filmfestival Amsterdam), który rozpoczyna się właśnie dzisiaj 14 listopada i potrwa do 25 XI. Producentami są Leonardo i George DiCaprio.

Ciekawe, czy składając w ten sposób swoisty hołd polskiemu artyście wiedzą, że gdzieś tam w maleńkim Kazimierzu niszczeje willa należąca w latach 20. do Szukalskiego?  W swoim najlepszym czasie była jednym z najnowocześniejszych budynków w Miasteczku – mówi się, że wyposażona była nawet w windę i napędzany kieratem wodociąg. A dziś? Dziś trzeba się spieszyć, żeby jeszcze ją zobaczyć, zanim rozsypie się w proch…

 

Data publikacji:

Autor:

Komentarze